Montaż ławki cmentarnej na cmentarzu przy grobie ma bardzo wiele zalet. Ławka cmentarna ułatwia odwiedzanie grobów najbliższych, szczególnie osobom, którym poruszanie się i długotrwałe stanie sprawia trudności, ale nie tylko. Zamontowanie takiej ławki tworzy miejsce na cmentarzu, gdzie każdy z nas może spocząć, w ciszy i bez pośpiechu oddać się modlitwie lub refleksji przy grobie osoby zmarłej
Coraz więcej osób decyduje się na jej zakup, a wybór jest bardzo zróżnicowany. Na rynku są dostępne ławki wykonane z drewna, metalu, jak również z tworzywa sztucznego. Każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, ale po zakupie okazuje się, że mamy wiele wątpliwości jak zamontować taką ławkę na cmentarzu.
Zanim zdecydujemy się na zakup, należy sprawdzić, czy przy grobie jest wystarczająca ilość miejsca na taką ławkę cmentarną oraz jakie jest podłoże.
W przypadku małej ilości miejsca wokół grobu lub ciasnej alejki warto pomyśleć o ławce składanej, gdzie siedzisko składa się w pionie, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie miejsca oraz będziemy mogli swobodnie przechodzić. Kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca, można poszerzyć kryteria szukania idealnej ławki. Z oparciem, ze skrytką do przechowywania rzeczy do oprzątania nagrobka, a może 2w1. Producenci oferują na prawdę szeroki asortyment.
Podłoże odgrywa bardzo dużą role przy montażu. Musimy zastanowić się jak chcemy w pełni zabezpieczyć swoją ławkę przed kradzieżą lub dewastacją. Najbezpieczniejsza opcja to bez wątpienia wbetonowanie nóg ławki we wcześniej przygotowanym fundamencie. Można również tylko wkopać nogi ławki, ale to nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa. Są jednak przypadki, gdzie nie mamy możliwości ani wbetonowania ani wkopania ławki. Nie traćmy wtedy nadziei, mamy dla Was rozwiązanie! Ławka cmentarna z łańcuchem, którą można przykręcić do betonu lub kostki brukowej znajdującej się przy nagrobku. Dzięki łańcuchowi jest możliwa do przestawienia i ustawienia w dowolnym miejscu, jedyne co nas ogranicza to długość łańcucha. Łańcuch również da nam gwarancje bezpieczeństwa.
Jeśli zdecydujemy się na wbetonowanie swojej ławki to z pewnością będziemy potrzebować łopaty, aby wykopać fundamenty oraz cementu. Minimalne wymiary fundamentu to 20cm. Warto zaopatrzyć się w zaprawę do zakotwiczenia ławki, która jest mieszana tylko z wodą. Zaoszczędzimy sobie trudu noszenia piasku.
Do zamontowania ławki, na rynku dostępne są również specjalne kotwy do motażu. Są one w kształcie litery L. Montowane na profilach ławki za pomocą śruby montażowej. Użycie takich kotw z pewnością zwiększy bezpieczeństwo.
Konserwacja ławki
Gdy już zamontujemy ławkę na cmentarzu, warto pomyśleć o jej konserwacji, abyśmy mogli cieszyć się nią jak najdłużej. W przypadku drewnianych ławek, polecamy impregnaty do drewna. Gwarantują ochronę przed warunkami pogodowymi i zapewnią dobrą kondycję drewna na dłużej.
Jeśli zdecydujemy się na ławkę z tworzywa sztucznego, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe wymienne szczeble do ławki, abyśmy mogli łatwo i szybko wymienić uszkodzony element. Stelaż profili ławki, również można odmalować i odświeżyć.
Producenci oferują także pokrowce na ławki cmentarne. Są wodoodporne, zapewniają całoroczną ochronę. Zakładane od góry na ławkę, mocowane na rzepy. Obejmują całe siedzisko ławki, dzięki czemu chronią przed deszczem, śniegiem, kurzem, korozją oraz słońcem.
Montaż ławki – czy jest płatny?
Każdy cmentarz posiada swojego administratora, który czuwa nad porządkiem. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace na cmentarzu, warto poinformować taką osobę o naszych zamiarach, upewnić się czy aby na pewno nie ma żadnej przeszkody w montażu takiej ławki oraz czy nie jest on dodatkowo płatny w administracji.
Komentarze 0