Krzyż drewniany jest nieodłącznym elementem ceremonii pochówku w naszym kraju.
Wybór w zakładzie pogrzebowym nie jest do końca świadomy kiedy emocje po utracie bliskich są nadal obecne. Często decyzja o wyborze krzyża jest podyktowana brakiem wiedzy i pełnym zaufanie pracownika w zakładzie pogrzebowym.
Warto parę informacji znać i wiedzieć na co zwrócić uwagę w momencie wyboru takiego produktu.
Przede wszystkim krzyże nie powinien mieć dużej ilość lakieru zewnętrznego tak zwanego połysku.
Zwyczajnie pisząc taki krzyż przy naszych warunkach atmosferycznych w kraju ( kwaśnych deszczach, mrozach, wysokich temperaturach) będzie się łuszczył co za tym idzie brak lakieru na drewnie umożliwia chłonięcie wilgoci.
Kolejnym problemem są źle spasowane deski. Warto zwrócic uwagę czy deski są dobrze spasowane i nie mam między nimi szpar lub kilu milimetrowego szpachlu który nam z czasem wypadnie
A co z sękami? Sęki to coś normalnego w drzewie, sęki nadają uroku oczywiście o ile są zdrowe. I to jest jedyny warunek akceptacji takiego krzyża , jak rozpoznać czy sęk jest zdrowy?
Wystarczy spojrzeć w drewno i zwrócic uwagę czy nie wykazuje oznaki zgnilizny. Zakłady pogrzebowe proponuje krzyże sosnowe, topolowe, bukowe, dębowe. Różnica jest w cenie znacząca, najtańsze krzyże to te tak zwane miękkie.( sosnowe, topolowe), zaś te najdroższe to drzewo szlachetne dębowe.
Krzyże sosnowe:
Co raz częściej na naszych cmentarzach możemy znaleźć krzyże wykonane z plastiku ABS
Cena zdecydowanie wyższa od tradycyjnego drewnianego krzyża, ale wytrzymałością mało który produkt może z nim konkurować sprawdźcie sami.
Komentarze 0